Walters Company is considering producing 120,000 pounds of paperclips and 140,000 pounds of staples each month from their current production of grade…

Walters Company is considering producing 120,000 pounds of paperclips and 140,000 pounds of staples each month from their current production of grade A and grade B wiring. The following are the expenditures to date:

Jan. 1        $100,000   Bulk steel purchase

Jan. 2 – Feb. 15     $150,000 Cost to melt sand

Feb. 16 – Mar. 31   $200,000 Cost to mold steel into wires, polish wires and wrap around large bolts

April 1  $3.00/pound   market price for grade A wires

              $4.00/pound  market price for grade B wire

Grade A wire requires $450,000 of monthly variable costs to process into staples which can be sold in the market on 5/1/XX for $7.00 per pound. Grade B wire requires $600,000 of monthly variable costs to process into paperclips, which can be sold in the market on 5/1/XX for $8.00 per pound.

Required (show all work):

1. Should Walters Company sell their products in the marketplace on April 1st or on May 1st? Why? What recommendation would you make to Walters Company?

2. What is the incremental monthly revenue (loss) for staples and paperclips?

3. How should the $450,000 of joint costs be accounted for in the further processing decision?

Order the answer to view it

Place this order or similar order and get an amazing discount. USE Discount code “GET20” for 20% discount

Use discount code GET20 for 20% discount

Posted in Uncategorized