Practice Exerclse 02 (Part Level Submisslon) PuzzleJigs manufactures custom jigsaw puzzles by turning a customer’s 12 x 16 photograph into a…

(Round answers to 2 decimal places, e.g. 15.20.)

Practice Exerclse 02 (Part Level Submisslon)PuzzleJigs manufactures custom jigsaw puzzles by turning a customer’s 12 x 16 photograph into a 340-piece puzzle. The following information has been provided by various units within the company. Each photograph is mounted onto a 18 x 18 piece of cardboard using 3 ounce of adhesive. The company buys the cardboard in bundles of 520 pieces for $100. PuzzleJigs pays shipping costs of $17 per bundle on the cardboard. The mounting adhesive costs $0.27 per ounce.Each finished puzzle is packaged in a box that costs Puzzlaigs $0.51 to purchase. It takes 25 minutes for a worker to mount the picture, cut the puzzle, and pack it in a box. Workers are paid $6.80 per hour; fringe benefits amount to an additional 26 percent of wages. PuzzleJigs applies overhead at a rate of $12 per direct labor hour. v (3)Calculate the standard price and quantity for each component of direct materials. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 15.20.) 18x 18 cardboard sheet $:] per sheet Mounting adhesive ounce $ per ouncePacking box [3 box $:] per box IINK‘I’O TEXT

Order the answer to view it

Place this order or similar order and get an amazing discount. USE Discount code “GET20” for 20% discount

 

Posted in Uncategorized