Marcia has established unit standards and a weekly budget for its planned production of 1000 units as follows: Budget. Per Unit.

Marcia has established unit standards and a weekly budget for its planned production of 1000 units as follows: Per Unit.. Weekly$40,000Direct labor (3 hours at $5.50 per hour)16.50……..16,500Variable overhead (3 hours at $2 per hour)..6.00……6,00024.00……24,000$86,500For the week in question, Marcia actually produced 1,050 units. In doing so, she purchased 4,000 pounds of material at a cost of $41,000 and used 4,100 pounds of materials. Direct laborers worked 3,000 hours and were paid $16,950. Variable overhead amounted to $6,300 and fixed overhead was $25,000.Required: Calculate the variances as request below. Be sure to label each variance as to whether it is favorable or unfavorable.1. Direct materials price variance2. Direct materials quantity(usage) variance3. Direct labor rate(price) variance4. Direct labor efficiency (usage) variance

Marcia has established unit standards and a weekly budget for its planned production of 1000units as follows:Budget……………….. Per Unit.. WeeklyDirect materials (4 pounds at $10 per…

Order the answer to view it

Place this order or similar order and get an amazing discount. USE Discount code “GET20” for 20% discount

 

Posted in Uncategorized