Healthy Day Company produces two beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these products follow. PowerPunchSlimLife Production volume.12,500…

Healthy Day Company produces two beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these products follow.PowerPunchSlimLifeProduction volume.12,500 bottles180,000 bottlesLiquid materials.1,400 gallons37,000 gallonsDry materials.620 pounds12,000 poundsBottles12,500 bottles180,000 bottlesLabels3 labels per bottle1 label per bottleMachine setups..500 setups300 setupsMachine hours200 MH3,750 MHAdditional data from its two production departments follow:DepartmentDriver CostMixing departmentLiquid materialsGallons $2,304Dry materialsPounds 6,941Utilities.Machine hours 1,422Bottling departmentBottles..Units$77,000Labeling…Labels per bottle 6,525Machine setup..Setups 20,0001. Determine the cost of each product line using ABC.2. What is the cost per bottle for PowerPunch? What is the cost per bottling of SlimLife? (Hint: Your answer should draw on the total cost for each product line computed in requirement 1.)3. If PowerPunch sells for $3.75 per bottle, how much profit does the company earn per bottle of PowerPunch that it sells?4. What is the minimum price that the company should set per bottle of SlimLife? Explain.

Order the answer to view it

Place this order or similar order and get an amazing discount. USE Discount code “GET20” for 20% discount

Posted in Uncategorized