During a Skype session with Jordan and Taylor, you mention that your current cost model in accounting is break-even analysis.

During a Skype session with Jordan and Taylor, you mention that your current cost model in accounting is break-even analysis. They are not following your explanation, but they say they will swing by with some brownies for a discussion. More brownies! This is paying off, except for those extra pounds.

Selling price to Yumminess at $10 per tin. The cost is $8 per tin, which includes $6 of direct material and $1.50 of direct labor. Annual manufacturing overhead is estimated at $100,000 for the expected sales of 200,000 tins. Operating expenses are projected to be $80,000 annually.

After looking over the costs for manufacturing overhead and operating expenses, you approximate that 85% of manufacturing overhead and 20% of operating expenses are variable costs.

Get 20% discount on your first order with us. Place an order and use coupon: GET20

Posted in Uncategorized